Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, podaję najważniejsze i najczęściej używane przeze mnie zwroty wraz z wytłumaczeniem co one oznaczają :) Najbardziej łopatologicznie jak się da :>
BYKI - strona popytowa, kupujący
NIEDŹWIEDZIE - strona podażowa, sprzedający
RYNEK BYKA - hossa, wzrosty
RYNEK NIEDŹWIEDZIA - bessa, spadki
LINIA TRENDU - linia łącząca kolejne dołki (w trendzie wzrostowym) lub szczyty (w trendzie spadkowym) - linia czerwona
KANAŁ TRENDOWY - powstały w wyniku połączenia szczytów lub dołków po drugiej stronie wykresu, wraz z poprowadzoną wcześniej linią trendu. Najczęściej są to linie równoległe.
KONSOLIDACJA - ceny przechodzą z trendu wzrostowego lub spadkowego w trend boczny - rynek się uspokaja i "nabiera tchu" przed dalszymi wzrostami lub spadkami
KOREKTA - ceny przez pewien okres czasu wchodzą w trend przeciwny względem pierwotnego. Jest to zjawisko całkowicie normalne, ponieważ ceny nie mogą cały czas, bez przerwy, rosnąć lub spadać.
ZNIESIENIE - poziom cen, do ktorego korekta może obniżyć osiągnięte poprzednio ceny.
ŚWIECA (WYKRES ŚWIECOWY) - rysunek przypominający świecę przedstawia sobą cały zakres cen z danego okresu czasu: minimum, maksimum, otwarcie, zamknięcie. Świece czarne to świece bessy (cena zamknięcia poniżej ceny otwarcia), a świece białe to świece hossy (cena zamknięcia powyżej ceny otwarcia).
OPÓR - poziom cen na wysokości wcześniejszego szczytu (czasem też dołka). Bardzo często zdarza się, że ceny w przyszłości odbijają się od tego poziomu. Mówi się, że ceny ROSNĄ do oporu, czyli opór to taka linia NAD wykresem.
WSPARCIE - poziom cen na wysokości poprzedniego dołka (czasem szczytu). Działanie podobne jak w przypadku oporu. Mówi się, że ceny SPADAJĄ do wsparcia, czyli wsparcie to linia POD wykresem. Często zdarza się, że opór przejmuje rolę wsparcia i odwrotnie.
- kolorem czerwonym oznaczono "sprawdzenie" linii oporu;
- kolorem zielonym oznaczono "sprawdzenie" linii wsparcia;
PSYCHOLOGICZNY POZIOM WSPARCIA/OPORU - działanie takie samo jak w przypadku zwykłego wsparcia i oporu, z tą różnicą, że nie są wyznaczone przez wcześniejsze szczyty/dołki. Są to poziomy "okrągłych" cen, tj. np. 10,20,30,55, 100 lub w przypadku akcji, których ceny są w przedziale 0-10zł -> np. 5, 7, 8 zł [lub innych jednostek]
SYGNAŁ KUPNA - wyznaczony moment w czasie (np. dany dzień), w którym wykres sugeruje wejście na rynek (zakup akcji)
SYGNAŁ SPRZEDAŻY - wyznaczony moment w czasie (np. dany dzień), w którym wykres sugeruje wyjście z rynku (sprzedaż akcji)
FAŁSZYWY SYGNAŁ KUPNA/SPRZEDAŻY - wykres sugeruje kupno/sprzedaż akcji, po czym okazuje się (po kilku dniach), że popełniliśmy błąd. Niestety sytuacja dość częsta
WALOR - posiadany lub prawie-posiadany papier wartościowy, np. akcja
WOLUMEN (WOLUMEN OBROTU) - ilość akcji, które zmieniły właściciela w danym czasie. Przyjmuje się, że wolumen powinien wzrastać wraz z istniejącym trendem (wzrostowym lub spadkowym). Odstępstwo od tej teorii świadczy o słabości trendu.
ŚREDNIA KROCZĄCA - ogólnie mówiąc jest to linia ciągła, podążająca za wykresem pierwotnym, gdzie każdy ostatni punkt jest średnią arytmetyczną, wazoną lub wykładniczą (w zależności od rodzaju średniej) z ostatnich iluś tam okresów (np. w wykresie dziennym, 10-okresowa średnia krocząca zawiera w sobie 10 ostatnich dni sesyjnych). Na wykresie: 30-dniowa prosta arytmetyczna średnia krocząca z wykresu WIG20:
OSCYLATOR (WSKAŹNIK TECHNICZNY) - stworzona, określona pewnym wzorem, funkcja matematyczna. Pokazuje pewne zachowanie cen, które nie jest widoczne na wykresie. Pomaga wyznaczyć sygnały kupna/sprzedaży w trendzie bocznym. Wyróżnia się wiele oscylatorów. Ich działanie będzie za każdym razem opisywane, gdy będę robił analizy.
LINIA RÓWNOWAGI (POZIOM NEUTRALNY) - środkowa wartość maksymalnego zakresu oscylatora. Np. jeżeli oscylator waha się w przedziale 0-100, to linią równowagi jest 50. Jeżeli oscylator waha się w przedziale -10 do 10, to poziomem neutralnym jest 0.
OBSZAR WYPRZEDANIA RYNKU - Oscylator znajduje się względnie nisko w stosunku do linii równowagi lub upadł poniżej granicy ustalonej wcześniej (np. STS ma poziom 20%). Wyjście z tego obszaru jest sygnałem kupna
OBSZAR WYKUPIENIA RYNKU - Oscylator znajduje się względnie wysoko w stosunku do linii równowagi lub wzrósł powyżej granicy ustalonej wcześniej (np. STS ma poziom 80%). Wyjście z tego obszaru jest sygnałem sprzedaży
DYWERGENCJA - ceny i oscylator zachowują się odmiennie. Tj.: gdy mamy trend wzrostowy, na wykresie ceny osiagają coraz wyższe szczyty, a na wykresie oscylatora w tym samym czasie kolejne szczyty są coraz niżej. W trendzie spadkowym, gdy kolejne dołki na wykresie cen są niżej, a na oscylatorze wyżej.
LINIA GŁÓWNA - w oscylatorze to zasadnicza linia, na ktorą zwraca się głównie uwagę przy obserwacji oscylatorów. Zazwyczaj linia ciągła
LINIA SYGNAŁU - "iluśtam"-okresowa średnia krocząca z linii głównej. Zazwyczaj przerywana. Źródło zasadniczych sygnałów kupna/sprzedaży (w przypadku zaistnienia czegoś takiego podczas analizy - zostanie to wyjaśnione)
OSCYLOWAĆ - tu: wahać się w okolicach danego poziomu cen
FORMACJE - układy na wykresie, które podczas fazy konsolidacji zaczynają przypominać pewne okreslone kształty (po połączeniu szczytów i dołków).
FORMACJE ODWRÓCENIA TRENDU - układy pojawiające się na wykresie, które świadczą o tym, że dany trend zmieni się na przeciwny.
FORMACJE KONTYNUACJI TRENDU - układy na wykresie sugerujące kontynuację danego trendu po aktualnej konsolidacji
FORMACJE ŚWIECOWE - układy na wykresie świecowym. Kilka świeczek ustawia się w taki sposób, ze sugeruje to krotkoterminową zmianę trendu (na wzrostowy - formacje hossy; na spadkowy - formacje bessy). Przykłady formacji świecowych:
FORMACJA GŁOWY I RAMION (RGR) - formacja odwrócenia trendu
FORMACJA ODWRÓCONEJ GŁOWY I RAMION (oRGR) - j.w., tylko do góry nogami ;)
LINIA SZYI - w formacji RGR/oRGR jest to linia łącząca dołki powstałe pomiędzy ramionami a głową. Na wykresie powyżej oznaczona jako "S".
FORMACJA PODWÓJNEGO/POTRÓJNEGO SZCZYTU/DNA - formacja odwrócenia trendu
FORMACJA SPODKA - formacja odwrócenia trendu:
FORMACJA BAZY (POD WYBICIE) - formacja powstania trendu wzrostowego (prawie-odwrócenia). Ceny lecą płasko, po czym następuje gwałtowny wzrost.
FORMACJA TRÓJKĄTA - formacja kontynuacji trendu:
FORMACJA FLAGI - formacja kontynuacji trendu
FORMACJE KLINA I PROSTOKĄTA - formacje kontynuacji trendu
RUCH POWROTNY - po wybiciu się z formacji, ceny często "wpadają" w korektę, często wracając do granicy formacji lub linii szyi (w przypadku RGR/oRGR), po czym ponownie wracają do tendencji powstałej w wyniku wczesniejszego wybicia się z formacji (widoczny na diagramie ukazującym formację trójkąta zwyżkującego)
MINIMALNY ZASIĘG CEN - poziom cen, wyznaczony przez samą formację, do którego teoretycznie rzecz biorąc, ceny "dojdą" w przyszłości. Bardzo mocny poziom oporu/wsparcia.
TEORIA FAL ELLIOTTA/FALE ELLIOTTA - założenie polegające na tym, że w trendzie wzrostowym mamy do czynienia ze zwyżkami w postaci pięciu fal (3 wzrostowych impulsów i 2 korekt) [oznaczone numerami 1-2-3-4-5] oraz 3-falowymi korektami (2 w dół, jedna w górę) [oznaczone literami A-B-C]. Po 3-falowej korekcie powinna nastąpić kolejna pięciofalowa zwyżka.
ZNIESIENIA FIBONACCIEGO: - poziomy wyznaczone przez "pociągnięcie" linii od poprzedniego (ważniejszego) szczytu do najbliższego znaczącego dna. Odległość w pionie pomiędzy tymi ekstremami została podzielona procentowo na 0% - 23,6% - 38,2% - 50% - 61,8% - 100% tejże wysokości. Są to bardzo ważne poziomy wsparcia oraz oporu.
To by było na tyle, jeżeli coś jeszcze będzie niezrozumiałe - proszę pisać w komentarzach. Jeżeli samemu coś wpadnie mi do głowy, to edytuję tego posta.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE! W przypadku chęci użycia w/w rysunków oraz treści proszę o kontakt ze mną!
0 komentarze:
Prześlij komentarz